Jandarmii, chemaţi de cinci ori în ultimele 24 de ore să alunge urşii, la Băile Tuşnad. Apel către turiști și localnici să nu se mai apropie de animale

Jandarmii harghiteni au fost sesizaţi, în ultimele 24 de ore, să intervină de cinci ori pentru alungarea urşilor din staţiunea Băile Tuşnad, în toate cazurile animalele fiind îndepărtate înspre pădure. Jandarmii fac apel la turişti şi localnici să nu mai vină la locurile semnalate în mesajele RO-ALERT, pentru a nu-şi pune viaţa în pericol.

Măsuri urgente după ce atacurile urșilor s-au înmulțit. Nici primarul din Băile Tușnad nu a scăpat: “A spart geamul termopan de la ușă și a intrat în garaj. A spart tot, a băut, a mâncat, a făcut ravagii”

Atacurile urșilor se întețesc în județul Harghita. Iar oamenii sună disperați după ajutor la 112. Nu mai puțin de 18 apeluri de urgență s-au înregistrat în minivacanța de Rusalii. Trei oameni au fost atacați de sălbăticiuni în doar patru zile. Urșii au distrus și garajul primarului din Băile Tușnad. Autoritățile pregătesc schimbarea legislației, astfel încât exemplarele agresive să poată fi ucise în 24 de ore.

Un bărbat atacat de urs a ajuns la spital în stare gravă

Un bărbat din Harghita a ajuns la spital în stare gravă după ce a fost atacat de un urs. O situație din ce în ce mai des întâlnită în județ. În urmă cu două nopți la Băile Tuşnad urșii au intrat într-o pensiune și au băgat spaimă în turiști, dar au și distrus un magazin.

Ultima Oră

Cele mai citite