Un acord privind eliberarea ostaticilor este iminent, spune Hamas și o confirmă și premierul Benjamin Netanyahu. Hamas vrea în schimbul a 50 de persoane răpite cel puțin cinci zile de încetare a focului. Ședința cabinetului de război hotăraște la această oră ce va da Israelul la schimb.
Armata israeliană a încercuit al doilea spital ca mărime din orașul Gaza și dă publicității din ce în ce mai multe dovezi că în centrele medicale și sub spitale se ascund teroriștii. Imaginilor surprinse de camerele de supraveghere din spitalul Al Shifa li se adaugă mărturiile celor peste 300 de teroriști interogați de serviciile speciale israeliene. Între timp, bebelușii prematuri care erau în centrul medical Al Shifa au ajuns în siguranță în Egipt, unde primesc deja tratament în special pentru infecții.
Armata israeliană continuă operaţiunile în cele mai mari spitale din orașul Gaza. Au apărut noi dovezi că teroriştii se ascund în centrele medicale unde, pe 7 octombrie, ar fi dus și ostaticii. Pe lângă coordonarea operațiunilor militare, guvernul Netanyahu duce o luptă și împotriva informațiilor false răspândite de propaganda Hamas și de Autoritatea palestiniană.
Casa Albă anunță că SUA continuă discuțiile pentru a se ajunge la un acord între Israel și Hamas, în vederea eliberării ostaticilor și pentru a marca o pauză în război. "Nu am ajuns la un acord, dar continuăm să muncim din greu în această direcție", a declarat un oficial american, negând astfel informații apărute în Washington Post. Potrivit publicației, Israelul ar urma să declare încetarea focului pe o perioadă de 5 zile și să pună în libertate un grup de deţinuţi palestinieni, aflaţi în închisorile israeliene, în schimbul eliberării unui grup de ostatici.
Bombardamente intense ale armatei israeliene în Fâșia Gaza, Cisiordania și la granița cu Libanul. Au murit cel puțin 50 de persoane, spun palestinienii. Sunt controverse legate de evacuarea celui mai mare spital din Gaza. Ministerul palestinan al Sănătății susține că armata israeliană a dat termen de o oră persoanelor din interior să evacueze spitalul. Israelienii spun însă că au răspuns unor solicitări ale directorului centrului medical, care a cerut o cale sigură de ieșire pentru cei care vor să plece. Între timp, mii de oameni au ajuns la Ierusalim după un marș de mai multe zile, în căutarea unor răspunsuri privind situația ostaticilor.
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a vorbit astăzi despre posibilitatea unui acord pentru eliberarea ostaticilor deţinuţi de Hamas în Fâşia Gaza, într-un interviu acordat postului NBC, relatează France Presse.
Armata israeliană s-a apropiat de cele mai mari spitale din Gaza, care funcționează pe avarie pentru că nu mai au electricitate, provizii medicale și apă. Premierul Benjamin Netanyahu a declarat că a oferit spitalului Al Shifa combustibil, dar Hamas a refuzat. Tsahalul a ripostat duminică dimineață, după atacul cu rachetă antitanc al grupării teroriste Hezbollah. Atenție, informații care vă pot afecta emoțional.
Evacuarea cetăţenilor polonezi din Fâşia Gaza a început duminică prin punctul de trecere Rafah, a anunţat şeful Biroului naţional de securitate polonez, Jacek Siewiera, transmite Reuters.
Ministrul israelian al Apărării, Yoav Gallant, a avertizat puternica grupare libaneză şiită Hezbollah, un aliat al mişcării palestiniene Hamas, că Beirutul ar putea avea aceeaşi soartă precum Gaza dacă formaţiunea pro-iraniană va atrage Libanul într-un război, informează France Presse şi Reuters.