Inspectoratul Școlar al Municipiului București suspendă cursurile în nouă școli și grădinițe din Capitală, începând de marți, timp de trei zile, din cauza numărului de cazuri de gripă înregistrate.
Gripa îmbolnăvește tot mai mulți copii. La Buzău este alertă după ce 11 copii cu gripă au fost internați în ultimele 3 zile. Și la București sunt suspendate cursurile în două clase și într-o grădiniță. Medicii avertizează părinții să fie atenți la simptome și să îi aducă pe cei mici la control.