Germania: Ciocniri între protestatari şi poliţişti soldate cu răniţi în satul abandonat Lutzerath, unde autoritățile vor să extindă o mină de cărbune. La proteste participă și Greta Thunberg

Ciocnirile de sâmbătă dintre protestatari împotriva exploatării cărbunelui şi poliţişti la intrarea în satul abandonat Lutzerath din vestul Germaniei s-au soldat cu răniţi de ambele părţi, a declarat un purtător de cuvânt al poliţiei pentru dpa, transmite Agerpres.

Activiștii de mediu germani apără un sat abandonat. Poliția a intervenit pentru a înlătura manifestanții

Trupele speciale ale poliției germane au intervenit pentru a înlătura zeci de protestatari ecologiști dintr-un sat abandonat. Activiștii au ocupat satul pentru a opri demolarea acestuia în vederea extinderii unei mine de cărbune. Chiar și Greta Thunberg, cunoscută activistă pentru protecția mediului, este așteptată să participe la protestul din Germania.

Greta Thunberg, pregătită "să predea megafonul" altor persoane

După patru ani petrecuţi mobilizându-i pe tineri cu grevele sale pentru climă, activista suedeză Greta Thunberg intenţionează "să predea megafonul" altor persoane, a declarat ea într-un interviu publicat luni, la o zi după deschiderea Conferinţei ONU privind schimbările climatice (COP27) în Egipt, informează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite