Grecii se pregătesc pentru sezonul estival. Ministrul grec al Turismului: Românii pot veni în Grecia doar cu buletinul; personalul din vămi va fi suplimentat

Vești bune pentru turiștii români. Ministrul grec al turismului, Vasilis Kikilias, a anunțat într-un interviu acordat exclusiv TVR că toate procedurile specifice pandemiei de la punctele de intrare în Grecia dispar de la 1 mai. Măsura e menită să elimine cozile uriașe care s-au format la frontierele din nordul Greciei verile trecute.

1 MAI | Proteste în Europa. Angajații au cerut salarii mai mari și condiții mai bune de muncă

Ziua Internațională a Muncii a fost marcată în toată lumea prin manifestații și demonstrații, dar și proteste. Angajații, atât din sectorul public cât și din cel particular, au cerut salarii mai mari și condiții mai bune de muncă. Mulți au condamnat războiul din Ucraina. Din Germania până în Franța și din Grecia până în Turcia muncitorii au protestat față de creșterea prețurilor la toate produsele și utilitățile casnice.

Grecia renunță la restricții antiepidemice pe toată durata verii

Viața în Grecia revine la normal pe întreaga perioadă turistică estivală. Vor fi ridicate toate restricțiile pandemice: nu mai e nevoie de certificate de vaccinare sau trecere prin boală, nici de măști. Dacă va fi cazul, se vor reintroduce măsuri anti-Covid abia la toamnă.

Românii rezervă deja vacanțe pentru Paște și vară. Destinația preferată e Grecia, unde sezonul se va deschide mai devreme

Vacanța în Grecia e doar la o săptămână distanță. Autoritățile elene au anunțat o redeschidere a sezonului turistic de la 1 martie, datorită cererii mari pentru un sejur. Agențiile de turism de la noi pregătesc deja pachete, mai ales că în curând vine Paștele. Specialiștii cred că vara aceasta turismul va reveni la vârful din 2019, de dinainte de pandemie.

Ultima Oră

Cele mai citite