Oamenii din câteva comune de la graniţa cu Ungaria au de acum propriul punct de trecere a frontierei. Motiv de mare bucurie, pentru că nu vor mai face un ocol de zeci de kilometri ca să ajungă în ţara vecină. Într-o primă etapă, punctele de trecere vor fi deschise doar sâmbăta.