Salvamontiștii din Maramureș, mereu în alertă. De ei depind viețile celor rătăciți pe munte

Cu peste 120 de misiuni într-o singură lună, salvamontiștii din Maramureș sunt pe munte aproape nonstop. Programul de 8 ore pe zi li se pare o glumă. Știu când pleacă în misiune, dar nu știu când se întorc. Iar de pregătirea lor depind viețile celor rătăciți pe munte, aflați în dificultate. Munții Maramureșului sunt printre cei mai abrupți, cu trasee extrem de periculoase.

Maramureș. Ultimii pacienți pozitivi, externați sănătoși din Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie

La două luni de la apariţia pandemiei de COVID-19 la nivel naţional, doar şase pacienţi mai sunt internaţi în Spitalul de Pneumoftiziologie "Dr. Nicolae Ruşdea" Baia Mare, în timp ce Spitalul de Boli Infecţioase şi Psihiatrie a externat ultimii doi pacienţi confirmaţi pozitiv cu coronavirusul SARS-CoV-2, informează un comunicat de presă al Consiliului Judeţean (CJ) Maramureş, remis, joi, AGERPRES.

Ultima Oră

Cele mai citite