Statele membre G7 au convenit reducerea consumului de gaze și accelerarea utilizării energiei regenerabile

Grupul statelor puternic industrializate G7 a fost de acord să solicite reducerea consumului de gaze şi sporirea producţiei de electricitate din surse regenerabile, în timp ce va fi redus mai rapid consumul de combustibili fosili şi nu vor fi construite noi centrale pe bază de cărbune, a anunţat, sâmbătă, ministrul pentru Tranziţia Energetică din Franţa, Agnes Pannier-Runacher, transmite Reuters.

Prietenul loial al lui Putin lovește din nou. Medvedev îl ia la țintă pe premierul Japoniei: "Ar trebui să-şi facă harakiri"

Prim-ministrul Japoniei, Fumio Kishida, "a trădat memoria sutelor de mii de victime ale bombardamentelor americane asupra oraşelor Hiroshima şi Nagasaki" şi din acest motiv "ar trebui să-şi facă harakiri", a declarat fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev, în prezent vicepreşedinte al Consiliului de Securitate al Federaţiei Ruse, informează Reuters şi TASS.

NATO 2022 Bucureşti - G7 va discuta săptămâna viitoare, la Bucureşti, cu privire la ajutorul acordat Ucrainei în perioada iernii, anunță ministrul german de Externe

Miniştrii de Externe din Grupul celor Şapte (G7) vor discuta săptămâna viitoare, în cadrul unei reuniuni la Bucureşti, modalităţi de a susţine în continuare Ucraina în asigurarea aprovizionării sale cu energie, a scris joi pe Twitter ministrul german de Externe, Annalena Baerbock, relatează Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite