Statele membre G7 au convenit reducerea consumului de gaze și accelerarea utilizării energiei regenerabile
Grupul statelor puternic industrializate G7 a fost de acord să solicite reducerea consumului de gaze şi sporirea producţiei de electricitate din surse regenerabile, în timp ce va fi redus mai rapid consumul de combustibili fosili şi nu vor fi construite noi centrale pe bază de cărbune, a anunţat, sâmbătă, ministrul pentru Tranziţia Energetică din Franţa, Agnes Pannier-Runacher, transmite Reuters.
15 April 2023, 13:53