Politehnica Bucureşti are în conturi peste un milion de euro doar din vânzarea energiei electrice. Are o centrală modernă şi panouri solare care produc curentul electric şi căldura pentru sediile facultăţilor, iar surplusul îl valorifică în cel mai transparent mod posibil: pe bursă. Profitul este reinvestit în infrastructură şi în cercetare.