O afacere ca la carte. Politehnica București produce energie pentru propriile sedii, iar surplusul îl vinde pe bursă

Politehnica Bucureşti are în conturi peste un milion de euro doar din vânzarea energiei electrice. Are o centrală modernă şi panouri solare care produc curentul electric şi căldura pentru sediile facultăţilor, iar surplusul îl valorifică în cel mai transparent mod posibil: pe bursă. Profitul este reinvestit în infrastructură şi în cercetare.

Ultima Oră

Cele mai citite