Joi a fost inaugurat un nou punct de trecere a frontierei între România și Ucraina. Punctul vamal de la Vicovu de Sus, din judeţul Suceava, este primul inaugurat din toate țările membre UE de când a început războiul în Ucraina. La eveniment au participat premierul Nicolae Ciucă şi omologul ucrainean, Denys Shmyhal.
Noul punct de trecere a frontierei cu bacul dintre România și Ucraina, de la Isaccea, a devenit operațional, a anunțat Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere.