fose septice
Românii care nu sunt racordaţi la sistemul de canalizare, dar folosesc fose septice trebuie să le declare urgent la primărie. Termenul limită este 30 octombrie. Altfel, riscă amenzi de până la 10.000 de lei. Statul vrea astfel să inventarieze gospodăriile care folosesc fose septice. O lege din luna mai a acestui an spune că dacă în localitate există canalizare, oamenii au obligaţia să se racordeze în cel mult un an la sistemul public şi să renunţe la fosă.
Deversări în lacul Colibița. Autoritățile locale și de mediu verifică toate pensiunile din zonă
Desfășurare de forțe pe malul lacului Colibiţa. Reprezentanți ai autorităților locale, centrale și de mediu verifică toate pensiunile din zonă, după ce s-au descoperit zeci de țevi care deversează în lac. Potrivit specialiștilor, deocamdată nu se confirmă că ar fi vorba de dejecții, însă probele prelevate vor stabili care este adevărul.

