O aeronavă MiG-21 LanceR a fost implicată într-un incident fără urmări grave la Câmpia Turzii. A fost dispusă oprirea de la zbor a aeronavelor de acest tip, cu excepţia celor care fac poliție aeriană

O aeronavă MiG-21 LanceR dublă comandă, din dotarea Bazei 71 Aeriană Câmpia Turzii, a fost implicată marţi, la finalizarea unui zbor de instrucţie, într-un incident fără urmări grave, generat de funcţionarea defectuoasă a trenului de aterizare, a informat Ministerul Apărării Naţionale.

Încă o escadrilă de F16 pentru România. Discuții cu mai mulți parteneri din NATO care ar putea să ne vândă aparate aflate în uz

Ministerul Apărării intenționează să cumpere în viitorul apropiat încă o escadrilă de avioane de luptă F16. Potrivit ministrului Apărării, în prezent sunt discuții cu mai mulți parteneri din NATO care ar putea să ne vândă aparate aflate în uz. Ulterior, acestea vor fi modernizate la standardul celor pe care le au Forțele Aeriene Române. În prezent, Armata Română are o escadrilă de avioane F16 cumpărate din Portugalia și modernizate.

Aeronave ale Forțelor Aeriene Române, antrenament comun cu două bombardiere strategice americane B-1B Lancer

Aeronave ale Forțelor Aeriene Române au participat pentru prima oară, vineri, la un antrenament comun cu două bombardiere strategice americane de tip B-1B Lancer în spațiul aerian al României. Totul, sub coordonarea Componentei Operaționale Aeriene din Statul Major al Forțelor Aeriene și al Forțelor Aeriene Americane dislocate în Europa (USAFE), anunță MApN într-un comunicat.

Avioane rusești, interceptate de MIG-uri ale Forțelor Aeriene Române

Patru avioane rusești care se apropiau de spațiul aerian al NATO au fost interceptate deasupra Mării Negre. Două MIG-uri 21 Lancer ale Forțelor Aeriene Române au decolat în întâmpinarea a două bombardiere rusești Tupolev 22 care erau escortate de două avioane de vânătoare Suhoi 27.

Mărturii din linia întâi: 17 zile în focarul de coronavirus din Italia

Patru dintre medicii români, care au făcut voluntariat în focarul de coronavirus din Italia, au ajuns acasă, la Timișoara. Doctorii au fost impresionați de lupta pe care colegii lor din Italia o duc, neobosiți, cu noul virus. Experiența din spitalele Lombardiei le dă speranțe că virusul va fi învins, dacă avem grijă unii de alții.

Ultima Oră

Cele mai citite