foc
Două persoane au fost transportate la spital, luni dimineaţa, în urma unui accident feroviar produs la Odorheiu Secuiesc, un tren lovind un autocamion la pasajul de la intrarea în municipiu.
Incendiu în Timișoara: Acoperișul unui bloc cu 10 etaje a luat foc. 38 de oameni au fost evacuați
38 de oameni au fost evacuați, marți, dintr-un bloc cu 10 etaje din Timișoara, după ce acoperișul clădirii a luat foc. Pompierii au reușit să stingă incendiul după mai bine de 30 de minute. Nu au fost înregistrate victime.
Un depozit din Pantelimon a fost distrus de flăcări. Zona a fost acoperită de un nor negru și dens de fum
Un depozit de articole din plastic, detergenți și substanțe de curățenie a fost mistuit în noaptea de duminică spre luni de un incendiu puternic în orașul ilfovean Pantelimon. 18 autospeciale de pompieri au fost mobilizate pentru stingerea flăcărilor. Calitatea aerului nu a fost afectată, deși zona a fost acoperită de un nor negru și dens de fum.
Incendiu la o hală de mobilă de lux din comuna timişeană Ghiroda
Incendiu de proporţii într-un sat din comuna timişeană Ghiroda! O hală de mobilă de lux s-a făcut scrum azi noapte, în doar câteva ore. Flăcările au izbucnit puţin după ora 20 și în câteva minute, focul a cuprins întreaga hala și s-a extins la acoperiș.
Incendiu lângă clădirea Operei din Capitală. A ars o anexă. 20 de metri pătrați din zidul instituției, afectați
Un incendiu a fost lichidat, joi, la Opera Națională din București. Focul a izbucnit într-o anexă a instituției, a anunțat Inspectoratul pentru Situașii de Urgență București-Ilfov.
Incendiu de vegetație uscată pe marginea autostrăzii A1. Pompierii au reușit să-l stingă după patru ore
Pompierii din Arad s-au luptat, marți, vreme de 4 ore cu un incendiu de vegetație uscată izbucnit chiar pe marginea autostrăzii A1.
Ard câmpurile. Alertele pompierilor sunt ignorate de agricultori. Incendierea miriștilor, un obicei periculos pentru comunități și nociv pentru natură
Ard câmpurile iar de vină nu este întotdeauna natura. Sigur, temperaturile extreme au aprins vegetația, însă în multe cazuri de vină sunt oamenii. Agricultorii aleg să dea singuri foc miriștilor pentru că așa au învățat de la străbuni. Doar că obiceiul este total nociv și pentru ei, și pentru natură.
Incendiile de vegetație de la periferiile Atenei au fost stinse în mare parte. Localnicii evacuaţi se întorc la locuințele rămase doar ruine arse
Incendiile de vegetaţie care au răvăşit periferiile Atenei au fost stinse în mare parte, dar elicopterele şi avioanele utilitare continuă să arunce apă deasupra zonelor afectate, unde încă există pericolul reaprinderii unor focare.
Incendiu de vegetație lângă Timișoara. 30 de hectare de vegetație au fost pârjolite
Incendiu de vegetație și lângă Timișoara. Vestul se află sub cod galben de caniculă. România a intrat sub cupola de foc, aşa cum a fost numit valul cumplit de căldură care a cuprins Europa şi care a ucis sute de persoane.

