florin citu
"Este prima oară când putem să vedem sfârșitul pandemiei", a subliniat luni seară, la TVR, premierul Florin Cîțu. Cinci milioane de români ar trebui să fie vaccinați până la 1 iunie, în condițiile în care ieri a fost depășit pragul de 3 milioane. Când vom atinge 60-70% din totalul celor imunizați, "putem să discutăm de a scoate masca din spațiul public", a explicat Cîțu, dând exemplul altor state. "Campania aceasta de vaccinare nu reprezintă un moft, nu este un obiectiv al acestui guvern, este o campanie pentru viață", a declarat prim-ministrul, amintind că anul trecut, pe vremea aceasta, România era în stare de urgență, fără nicio perspectivă pentru un vaccin.
SĂRBĂTOAREA FLORIILOR | Florin Cîțu: Cadoul pe care mi-l doresc este să revenim la normalitate
Premierul Florin Cîţu a transmis duminică, de Sărbătoarea Floriilor, că îşi doreşte ca revenirea la normalitate în contextul pandemiei COVID-19 să fie cadoul său, subliniind că singura soluţie este vaccinarea împotriva virusului SARS-CoV-2.
Premierul: Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă este în negociere, nu a fost refuzat de CE. Cred că e vorba de a-l remodela
Premierul Florin Cîţu a declarat joi că România se află în negocieri cu Comisia Europeană pentru Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) şi că nu este adevărat că acesta a fost refuzat, ci doar s-a pus în discuţie o remodelare a acestui plan.
Premierul cere reorganizări la ministere: Una dintre ținte - să menținem cheltuielile cu salariile la un anumit plafon. Directorii generali devin directori. Pot să dispară posturi
Premierul Florin Cîțu a făcut declarații după ședința de guvern, la mai puțin o zi după semnarea protocolului de către liderii Coaliției. "Eu nu iau în calcul așa ceva în acest moment. E o situație excepțională. Coaliția merge foarte bine", a răspuns el întrebărilor referitoare la eventuala remaniere a altor miniștri USR - cum ar fi Cătălin Drulă.
Ce conține acordul semnat de liderii partidelor de la guvernare: revocarea unui ministru - doar după informarea partidului său și o dezbatere în coaliție
Ședința liderilor coaliției de guvernare a avut drept rezultat, pe lângă decizia de nominalizare a unui nou ministru pentru Sănătate, și un act adițional la Acordul de guvernare încheiat în decembrie. Noul document stabilește că “deciziile politice majore se iau colegial cu acordul formațiunilor din coaliție”, iar “prerogativa constituțională a prim-ministrului privind trimiterea cererii de revocare a unui ministru către Președinte se exercită după informarea prealabilă a formațiunii care l-a propus pe ministru”. Actul impune și câteva reguli de funcționare a coaliției.
Florin Cîţu: România trebuie să facă rapid pasul către o economie competitivă, digitalizată
România trebuie să facă "rapid", în următorii patru ani, tranziţia către o economie competitivă, care promovează know-how, a declarat, marţi, premierul Florin Cîţu, exprimându-şi speranţa că strategia pentru dezvoltarea pieţei de capital va fi aprobată cât mai curând în vederea dezvoltării investiţiilor.
Liderii partidelor din coaliție au semnat un act adițional la acordul de guvernare. Florin Cîțu: Coaliția merge mai departe, de mâine vom avea un ministru al Sănătății
Liderii coaliției de guvernare au găsit astăzi soluții ca să iasă din blocajul creat după demiterea lui Vlad Voiculescu. Ei au semnat un act adițional la acordul de guvernare. USR-PLUS urmează să anunțe mâine propunerea pentru Ministerul Sănătății.
Scandalul în sănătate continuă. Discuții contradictorii despre raportările de decese și constituirea grupurilor de lucru
La Ministerul Sănătății e o situație fără precedent. Peste starea de tensiune creată după revocarea lui Vlad Voiculescu și a secretarului de stat Andreea Moldovan, toate actele semnate de cei doi în 4 luni de mandat vor fi analizate la sânge de un grup de lucru format la cererea premierului. Vorbim inclusiv despre ordinul care schimbă condițiile de intrare în carantină a unei localități. Fostul ministru Vlad Voiculescu susține în continuare că există raportări eronate.
Premierul Florin Cîțu: Ne vom uita la toate documentele emise în ultima perioadă de Ministerul Sănătății. "Înţeleg că aveau o problemă cu documente publicate cu numere de telefon, ceea ce este o nebunie"
Premierul Florin Cîțu a anunțat luni la prânz că vor fi verificate toate documentele emise în ultima perioadă de Ministerul Sănătății. "Deja avem două documente sau trei, unele dintre ele date în afara cadrului legislativ, altele au fost publicate în Monitorul Oficial, unele, iarăşi, înţeleg că aveau o problemă cu documente publicate cu numere de telefon, ceea ce este o nebunie", a subliniat Cîțu.

