După coduri roșii și portocalii, vremea se încălzește. Riscul fenomenelor meteo extreme rămâne

Dacă la Timişoara oamenii nu ştiu ce să facă să scape de căldură, în capătul opus al țării, un ciclon extra-tropical ne ține în case deja de prea multe zile. S-a oprit deasupra Mării Negre și a adus valul de ploi torenţiale. Vremea se încălzeşte, dar vom suporta greu căldura, spun meteorologii, pentru că umiditatea e mare. Mai mult, ar putea apărea fenomene meteo extreme - tornade şi furtuni violente.

Atenționare de călătorie emisă de MAE pentru Grecia, după o prognoză de fenomene meteo extreme

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care se află sau care intenţionează să călătorească în Republica Elenă că Serviciul Naţional elen de Meteorologie a emis o prognoză de fenomene extreme pentru intervalul 7 - 10 iunie. Specialiștii avertizează că vor fi furtuni însoţite de intensificări puternice ale vântului și descărcări electrice intense, precipitaţii abundente și căderi de grindină.

Atenționare de călătorie MAE: Grecia - fenomene meteo extreme

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români aflaţi în Republica Elenă ori care intenţionează să călătorească în această ţară că autorităţile locale au emis o avertizare de fenomene meteo extreme - scăderi bruşte de temperatură, îngheţ, precipitaţii însemnate, inclusiv sub formă de ninsoare, vânt cu intensitate de 7-10 grade pe scala Beaufort, pentru intervalul 13 - 17 februarie.

Fără apărare în fața inundațiilor. Rețea de baraje de regularizare, proiect început acum 10 ani, rămas fără finanțare

Fenomenele extreme din ultimele zile ne arată cât de prost stă România cu investițiile pentru prevenirea inundaţiilor. În județul Cluj, un drum național a fost luat de ape, iar în multe comune viiturile au făcut prăpăd. Rezolvarea ar fi o rețea de baraje de regularizare, un proiect început acum 10 ani, dar pentru care acum nu se mai găseşte finanțare.

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă: 53 de localități au fost afectate de vremea rea. Marţi şi pe timpul nopţii au fost emise 32 de atenţionări şi avertizări imediate

Pompierii militari au intervenit, în ultimele 24 de ore, în 53 de localităţi din 23 de judeţe pentru înlăturarea efectelor produse de ploile abundente şi de vântul puternic, informează Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă, citat de Agerpres. Au fost emise 9 mesaje de avertizare prin sistemul RO-ALERT pentru judeţele Cluj, Galaţi, Sălaj, Suceava şi Tulcea.

Proceduri în cazul fenomenelor extreme. Ministerul mediului vrea să implementeze un sistem de alertare în cinci secunde

Anul 2019 a fost declarat cel mai călduros an de când se fac măsurători în România, adică din 1900 încoace. Şi unul dintre anii în care meteorologii au emis cele mai multe avertizări meteo de vreme severă imediată sau avertizări cod roşu. În contextul acestor schimbări climatice, Ministerul mediului vrea să implementeze un sistem de alertare în 5 secunde a autorităţilor, în caz de vreme de severă.

Pagube importante după ploile torenţiale. Aproape toată țara este sub cod galben de ploi, vânt, vijelii și grindină până luni

Moldova a fost lovită de ploi torențiale care au provocat inundații în mai multe localități din Neamț, Bacău și Suceava. A turnat cu găleată și în sud-vestul țării, unde vijeliile au lăsat sute de oameni fără curent electric și au inundat mai multe grădini și beciuri. Apa care a curs șuvoaie a dat peste cap traficul în mai multe localități. Aproape toată țara este sub cod galben de ploi, vânt, vijelii și grindină până luni.

Ultima Oră

Cele mai citite