fara lumina
O pană generală de curent (black-out) la nivelul întregii ţări este foarte puţin probabil să apară, întrucât există automatizări pentru a fi evitat acest lucru, a declarat, marţi, Laurenţiu Urluescu, preşedintele Asociaţiei Furnizorilor de Energiei Electrică din România (AFEER).
Pietoni în beznă, în fața mașinilor. Pe centura Capitalei nu sunt stâlpi de iluminat. Șoferii cer înlocuirea trecerilor de pietoni cu pasarele
Centura Capitalei devine un "bulevard" periculos, lucru recunoscut inclusiv de reprezentanţii companiei de drumuri. Există treceri pe care pietonii traversează noaptea, în beznă, printre maşini care trec în viteză. Administratorii centurii susţin că vor instala stâlpi de iluminat şi vor proiecta pasarele pentru cei care lucrează sau locuiesc de-a lungul centurii. Cât despre o nouă centură, în regim de autostradă, nici nu a început şantierul.

