Apartamentele bucureștenilor sunt încă încălzite, în ciuda temperaturilor de peste 25 de grade

Cald afară, dar și mai cald în apartamentele bucureștenilor din blocurile racordate la reţeaua de termoficare a Capitalei. În utlimele zile cu temperaturi de vară, în locuințe au duduit țevile de energie termică mai ceva ca în toiul iernii. Sau, mai bine zis, exact cum ar fi trebuit să se întâmple în sezonul rece. Oamenii se plâng că vor fi nevoiți să plătească agentul termic consumat degeaba. Primarul general, Nicușor Dan, a anunțat că Termoenergetica oprește livrarea agentului termic chiar astăzi.

Apa caldă și căldura, un lux în plină iarnă pentru bucureșteni

Pandemia şi iarna sunt duşmani suplimentari pentru zeci de mii de bucureșteni care nu primesc căldură şi apă caldă. Reţeaua de distribuţie acumulează zeci de avarii zilnic şi apar probleme inclusiv la CET-urile ELCEN, şi ele foarte vechi. Problema căldurii în Capitală rămâne nerezolvată poate încă două ierni, cum a spus noul primar, la preluarea mandatului.

EXCLUSIV Gigacaloria se scumpește în toiul iernii! ELCEN crește tarifele cu 6,14%, Primăria Capitalei promite că populația nu va fi afectată

În toiul iernii, ELCEN, compania care produce energia termică în Capitală, scumpește gigacaloria cu 6 procente! Jurnaliștii TVR au aflat, în exclusivitate, această informație. Bucureștenii vor plăti mai mult pentru căldură și apă caldă, dacă Primăria Capitalei nu majorează, rapid, subvenția pentru energia termică. În alte mari orașe, cum este Cluj-Napoca și Iași, mulți localnici s-au debranșat de la sistemul public de termoficare și au optat pentru centralele pe gaz în apartamente, ca să facă economii.

Facturi împovărătoare la căldură. Un sfert dintre români se împrumută pentru a le plăti

Gazele se vor scumpi în acest an, ca urmare a liberalizării pieţei. Cu cel mult 8,5 la sută, susţine ministrul Economiei, dar distribuitorii se aşteaptă la creşteri mai mari. Scumpirea apare în condiţiile în care facturile la încălzire depăşesc uneori jumătate din salariul minim pe economie. În special pentru cei care folosesc lemne, gaze sau locuiesc în blocuri vechi. Pentru a avea costuri mai mici la încălzire iarna viitoare, soluţia ar fi reabilitarea termică. Atât a blocurilor, cât şi a caselor. În blocurile deja anvelopate, facturile au scăzut şi la jumătate.

Ultima Oră

Cele mai citite