Apartamentele bucureștenilor sunt încă încălzite, în ciuda temperaturilor de peste 25 de grade. Nicușor Dan: Chiar azi se oprește căldura

31 March 2024, 13:18 (actualizat 31 March 2024, 19:50)

Cald afară, dar și mai cald în apartamentele bucureștenilor din blocurile racordate la reţeaua de termoficare a Capitalei. În utlimele zile cu temperaturi de vară, în locuințe au duduit țevile de energie termică mai ceva ca în toiul iernii. Sau, mai bine zis, exact cum ar fi trebuit să se întâmple în sezonul rece. Oamenii se plâng că vor fi nevoiți să plătească agentul termic consumat degeaba. Primarul general, Nicușor Dan, a anunțat că Termoenergetica oprește livrarea agentului termic chiar astăzi.

În Capitală, caloriferele din apartamentele racordate la rețeaua termică locală au făcut concurență soarelui și căldurii de afară în ultimele zile, spre nemulțumirea locuitorilor. Aceștia se gândesc îngrijorați la facturile pe care le vor avea de achitat pentru luna martie. Și spun că și-ar fi dorit ca și în iarnă să fi avut caloriferele la fel de calde.

În ultimele trei nopți s-au înregistrat consecutiv 10 grade la stația Filaret, așa încât Termoenergetica a decis să înceapă procedurile de oprire a agentului termic.

Nicușor Dan, primarul general al Capitalei: Chiar azi se oprește căldura, nu putem să estimăm noi. Există un act normativ care ne spune cum să facem – prima noapte în care temperatura e mai mică de 10 grade. Există opțiunea asociației de proprietari de a închide ei înșiși căldura. Azi se închide.

Dar deciziile luate în cadrul asociațiilor de proprietari pot pune probleme, spun reprezentanții acestora. Sunt alte soluții deja obligatorii prin lege, dar care nu au fost niciodată aplicate.

Mihai Mereuță, președinte, Liga Asociaților de Proprietari: Nu sunt convins că majoritatea poate hotărî ca o minoritate să stea în frig. Obligația de a avea repartitoare cu robinet termostatat și mereu a fost prorogată. A fost publicată în Monitorul Oficial noua reglementare cu privire la repartizarea costurilor de încălzire. Poate e momentul să tratăm cu seriozitate măcar robineții.

Ordinul președintelui ANRE reglementează modul în care firmele de specialitate vor calcula și vor face repartizarea consumurilor de energie termică la blocurile unde apartamentele sunt dotate cu repartitoare. Actul normativ intră în vigoare la 1 august. Ar putea fi însă din nou prorogat, pentru că o mare parte din consumatori nu sunt de acord cu introducerea repartitoarelor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite