Factură astronomică la energie electrică, primită de proprietarul unei pizzerii din Adjud. Acesta avea de plătit, potrivit documentelor emise de furnizor, 376 de milioane de lei, echivalentul a peste 76 milioane de euro. Și nu este pentru prima dată cînd primește o factură uriașă. În urmă cu o lună, bărbatul a primit o factură de 150 de milioane de lei.
Coșmarul facturilor la energie nu ține cont de iarna călduroasă. O femeie de 70 de ani, care stă cu chirie într-o locuință socială, a primit o factură-șoc! 5.600 de lei are de plată pentru ultimele șase luni, adică peste 900 de lei pe lună. Femeia locuiește într-o garsonieră și spune că un asemenea consum nu se justifică.