Aproximativ o jumătate de milion de persoane au intrat deja în posesia pastilelor cu iod, a anunțat ministrul Sănătății. Medicamentele nu trebuie utilizate decât în cazul în care autoritățile anunță un pericol nuclear, a subliniat Alexandru Rafila. Comprimatele se eliberează în farmacii cu rețetă de la medicul de familie.