Poluare cu fier şi alte metale pe râul Bistriţa. Sursa: fosta platformă minieră Isipoaia. Cel mai probabil, lucrări vechi s-au prăbușit în subteran

Poluare pe râul Bistriţa, în judeţele Suceava și Neamț, unde apa a căpătat o culoarea roşiatică. Sursa este o fostă platformă minieră. S-au înregistrat depăşiri ale nivelului de metale în apă, însă Ministerul Mediului a dat asigurări că nu sunt pești morți și nici sănătatea populației nu este pusă în pericol.

EXCLUSIV. Românii din Timocul Sârbesc, în calea aurului dorit de chinezi. Mai multe sate sunt în pericol să dispară, înghițite de cariera minieră

Mai multe sate din Timocul Sârbesc, locuite de români sunt în pericol să dispară. Pământurile și casele oamenilor de aici sunt înghițite zilnic de cariera minieră din zona Bor, de unde o companie chineză scoate cupru și aur. Minereurile prețioase aduc profit frumos atât chinezilor, cât și statului sârb. În schimb, miile de români care locuiesc aici plătesc cu sănătatea pentru bogățiile din pământul pe care locuiesc. Și nu doar ei. Specialiștii în protecția mediului spun că atât exploatarea minieră, cât și combinatul de prelucrare a cuprului din Bor poluează toate apele din zonă, inclusiv Dunărea.

Investiții de zeci de milioane de euro pentru producția națională de huilă

România caută soluţii şi de a extrage mai mult cărbune, pentru a reduce dependenţa de gazul rusesc. O soluţie ar fi revitalizarea extracţiei din cele patru mine de huilă din Valea Jiului unde producţia abia mai atinge 1000 de tone pe zi. Acest lucru înseamnă investiţii de zeci de milioane de euro şi angajări.

Ultima Oră

Cele mai citite