Un nou exod al medicilor români. Infrastructura din spitale, condițiile de muncă și respectul primit, printre principalele motive ale plecării

Mai mult de jumătate dintre medicii din România se gândesc să plece din țară. Și cei mai mulți au sub 35 de ani, iar motivele nu mai sunt cele financiare. Infrastructura din spitale și condițiile de muncă sunt principalele argumente care generează un nou val de migrație a medicilor români, potrivit celui mai recent studiu.

Exodul halatelor albe. Cadrele medicale sunt interesate de locuri de muncă în străinătate

Creșterea salariilor nu pare să oprească exodul medicilor. O demonstrează numărul celor care s-au dus azi la târgul de joburi din Capitală. Sunt specialiști care vor să lucreze în condiții normale pentru acest secol. Și au avut de unde alege: din aproape 30 de ofertanți, 20 erau din afara granițelor. Ceilalți reprezentau sistemul privat de sănătate din România.

Târg de joburi pentru medici, la București

Exodul halatelor albe pare de neoprit. Salariile din România şi condiţiile din spitale îi fac pe aproape 2.500 de medici să plece, în fiecare an, să lucreze în străinătate. Există cerere, dar şi oferta e substanţială: reprezentanţii mai multor spitale europene au ajuns la Bucureşti ca să recruteze doctori şi asistente.

Ultima Oră

Cele mai citite