Rusia a lansat manevre militare de mare anvergură în apele din Arctica, cu exerciţii în care sunt implicaţi 1.800 de soldaţi, peste 10 nave şi 40 de avioane şi elicoptere, informează dpa.
Marina americană a încheiat recent cel mai mare exerciţiu cu submarine din zona Arctică. Manevrele din această primăvară au durat 5 săptămâni. La ele au luat parte 3 submarine nucleare şi în jur de 100 de oameni, cei mai mulţi cazaţi într-o tabără temporară din mijlocul gheţurilor.