excluziune socială
Aproape 1,4 milioane de copii din România se află la risc de sărăcie sau excluziune socială, iar dintre aceștia, peste 700.000 trăiesc în condiții de sărăcie extremă, arată SOS Satele Copiilor. Cifrele sunt cu atât mai dramatice în contextul crizei coronavirus.
Peste 30 la sută dintre români sunt expuși riscului de sărăcie, arată statisticile Comisiei Europene
Peste o treime dintre români sunt în pragul sărăciei. O arată statisticile oficiale ale Comisiei Europene, care ne așează în topul țărilor în care aproape 30 la sută din populație se luptă cu nevoile ca să-și asigure traiul de pe o zi pe alta. Doar Bulgaria ne depășește la acest capitol. Iar cei mai vulnerabili sunt vârstnicii.
Cu un mic ajutor, copiii săraci pot merge la școală. Oricine poate dona haine și rechizite pentru ei, până duminică
Sărăcia împiedică zeci de mii de copii din România să meargă la școală. Cei mai mulți dintre ei abandonează cursurile pentru că părinții lor nu au bani să le cumpere haine, încălțămainte și rechizite. Oricine îi poate sprijini, însă, cu donații și le poate da o șansă în plus să învețe. Iar acum, în pragul sărbătorilor, este momentul potrivit pentru a întinde o mână de ajutor.
- 1
- 2

