Guvernul schimbă legea ca să-i descurajeze pe cei condamnați definitiv să plece din țară și să se sustragă executării pedepselor cu închisoarea. Astfel, persoanele care nu se predau în cel mult 7 zile de la pronunțarea sentinței vor fi considerate evadate și vor primi ani în plus de închisoare.
Cei doi au evadat în august 2019 dintr-o închisoare din Bulgaria, au revenit acasă și au continuat să spargă bancomate. Indivizii au 26 și 32 de ani. Ei au fost identificaţi şi prinşi pe baza unor amprente. Acum sunt acuzaţi de mai multe furturi importante comise în Republica Moldova.
Trei jandarmi de la Detașamentul Caracal sunt cercetați pentru că s-au fotografiat cu cei doi evadaţi de la centrul de reeducare din Timiş, pe care reuşiseră să îi prindă.
Autorităţile din Capitală au fost puse pe jar în noaptea de marți spre miercuri de evadarea a doi adolescenţi. Ambii au 16 ani și au fugit din arestul central al Poliţiei, dar au fost prinşi între timp.