Abia s-a anunțat oficial funcționalitatea sistemului informatic al cardului de sănătate, că unii medici se plâng din nou că au apărut probleme. Sistemul a dat erori în jurul prânzului, iar pentru mulți pacienți medicii nu au putut verifica dacă sunt asigurați. Potrivit reprezentanților Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, cele mai multe probleme au apărut din cauza softurilor instalate de medicii de familie și a erorilor de conexiune la internet.