Peste 90.000 de soldați români au căzut la datorie, sub tricolor, în al Doilea Război Mondial. Ion Procopie a scăpat cu viaţă din acele orori și merge să aprindă o candelă în memoria camarazilor săi îmbrăcat în uniformă militară și cu pieptul plin de medalii. Acesta ne vorbește azi despre cât de mult trebuie să preţuim pacea! Urmăriți povestea sa de front şi de viaţă.
„Iubiţi ţara mai mult ca orice!” Este mesajul lui Silvestru Belmega, un veteran de război care a împlinit anul acesta 100 de ani. În cadrul Campaniei TVR „Eroii din Război”, vă invităm să-l cunoaşteţi pe bucovineanul care s-a înrolat în Armata Română atunci când URSS i-a ocupat pâmântul natal. El a evitat, în ultimul moment, să aibă aceeaşi soartă pe care au avut-o mii de compatrioţi, ucişi de sovietici la Fântâna Albă.
Patriotismul nu este o valoare învechită, le transmite astăzi, tinerilor, un veteran al celui de-al doilea război Mondial. Profesorul Nicolae Streian este unul dintre cei 1500 de elevi-militari care au luptat în toamna din 1944 la Păuliş. Bătălia a intrat în istorie drept una dintre cele mai crâncene, după întoarcerea armelor, iar venerabilul domn Streian și-o amintește în amănunt.