Spitalul Victor Babeș din Timișoara riscă să nu mai facă internări, în plină epidemie de rujeolă. Nu a fost încheiat contract cu Casa

Situaţie alarmantă în vestul ţării. Cel mai mare spital de boli infecţioase din Banat riscă să îşi lase pacienţii la uşă. Reprezentanții Unității medicale 'Victor Babeş' spun că nu a fost încheiat un contract cu Casa de Asigurări de Sănătate. Situaţia este cu atât mai gravă acum, când unitatea se confruntă cu epidemia de rujeolă.

Rujeola, în creştere în Belgia. Cauza presupusă: O persoană întoarsă din România

Agenţia pentru Calitatea Vieţii din Belgia (AVIQ) a cerut vineri prudenţă populaţiei, ca urmare a creşterii numărului de cazuri de rujeolă în regiunea Valonia, în special în oraşele Charleroi, Jodoigne, Namur şi Verviers. Epidemia, care afectează atât adulţi, cât şi copii, este bănuită că a fost declanşată de revenirea unei persoane din România, informează Sudinfo.be. Ipoteza este susţinută şi de experţii de la noi, alarmaţi de cazurile apărute în acest sezon: peste 3.000 de îmbolnăviri.

Epidemie de rujeolă în vestul ţării

30 de copii care au fost diagnosticaţi cu rujeolă sunt internaţi la Spitalul de Boli Infecţioase din Timişoara. Saloanele Secţiei de Pediatrie sunt pline.

Ultima Oră

Cele mai citite