Germania îşi va deconecta ultimele centrale atomoelectrice aflate în funcțiune anul viitor, în aprilie
Germania îşi va deconecta, anul viitor, în aprilie, ultimele reactoare nucleare aflate în funcţiune. Măsura era preconizată pentru decembrie 2022, dar care a fost amânată din cauza dificultăţilor în aprovizionarea cu energie provocate de războiul din Ucraina şi de dependenţa Germaniei faţă de gazul rusesc, relatează marţi agenţia EFE.
27 December 2022, 17:10