Klaus Iohannis, vizită în Emiratele Arabe Unite. Președintele s-a întâlnit cu șeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan și au participat la ceremonia de semnare a unor documente bilaterale

Președintele Klaus Iohannis s-a întâlnit, astăzi, cu președintele Emiratelor Arabe Unite, şeicul din Abu Dhabi. Cei doi şefi de stat au participat şi la ceremonia de semnare a unor documente bilaterale de către miniștri români și oficiali în domeniile Energiei, Securității Cibernetice și al Educației.

Nicolae Ciucă a avut o întrevedere cu preşedintele Emiratelor Arabe Unite. Aprovizionarea cu petrol şi gaze, pe agenda discuțiilor

Pemierul Nicolae Ciucă s-a întâlnit în Emiratele Arabe Unite cu şeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan şi cu prim-ministrul ţării. Oficialii au discutat despre proiectele din domeniile energiei, infrastructurii portuare, agriculturii şi IT-ului, dar şi despre cum pot diversifica resursele pentru aprovizionarea cu petrol şi gaze, în contextul situaţiei tensionate din Marea Neagră şi a embargoului european faţă de livrările ruseşti de petrol şi produse petroliere. Pe agenda discuţiilor au fost şi investiţiile Emiratelor Arabe Unite în România în domeniul energiei regenerabile.

Ultima Oră

Cele mai citite