Canotorii români s-au întors acasă. Lipă: Canotajul încheie această ediţie a JO pe locul patru pe naţiuni, suntem pe locul doi în Europa, după Olanda şi pe plan mondial suntem după Australia şi Noua Zeelandă

Medalii, multe flori, felicitări şi mai ales momente de fericire pe Aeroportul Otopeni. Sportivele şi sportivii din lotul de canotaj, cei care au cucerit cele mai multe medalii pentru România la Tokyo au revenit acasă. Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş sunt sportivele noastre de aur. Dar emoţionaţi au fost şi băieţii care au concurat la dublu rame şi au reuşit să câştige două medalii de argint. Ancuţa şi Simona ne-au spus şi un secret care le-a animat în lupta lor: atunci când nu mai poţi, de fapt mai poţi puţin.

Elisabeta Lipă către copii: „Faceți sport, faceți mișcare, pentru a deveni campioni sau pur și simplu oameni sănătoși”. Președintele Federației Române de Canotaj le-a fost profă de sport pentru o zi unor copii de la o școală din București

Aproape 100 de copii din București au avut parte în această săptămână de ore de sport pe care nu le vor uita, fiindcă profi de sport le-au fost mari campioni români. Elisabeta Lipă, împreună cu câțiva mari campioni la canotaj, au predat o inedită oră de sport pe malul lacului Herăstrău, iar jucătorii de tenis de masă Andreea Dragoman și Eduard Ionescu, au fost profi de sport la un liceul bucureștean. Cele două evenimente au avut loc în cadrul acțiunii „Azi sunt Profu` tău de sport” parte a proiectului european „WoW Europe!” inițiat în România, la care participă alte nouă țări de pe continent.

Elisabeta Lipă și alți mari campioni, profi de sport pentru elevi din București

Elisabeta Lipă, cea mai bună canotoare a lumii va fi profă de sport pentru elevii unei școli din București joi, 3 iunie, la o oră de sport care va avea loc pe Lacul Herăstrău. Alți mari sportivi vor fi de asemena profi de sport pentru elevi din București în primele zile ale lunii iunie, luna copiilor, într-un demers de amploare care pledează pentru mișcare și pentru întoarcerea la sport - cu atât mai importantă după un an de pandemie. Evenimentul tip „Azi sunt Profu` tău de sport” face parte din proiectul european „WoW Europe!” inițiat în România, la care participă alte nouă țări de pe continent.

Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş, declarate sportivele anului 2019 în cadrul Galei Canotajului Românesc

Componentele bărcii de dublu vâsle, Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş, medaliate cu argint la Campionatele Mondiale de seniori de la Linz şi cu aur la Campionatele Europene Under-23 de la Ioannina, au fost declarate sportivele anului 2019 în canotajul românesc în cadrul galei organizate, vineri, de Federaţia Română de Canotaj, informează Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite