eliminaţi din examen
Cei doi elevi din Dâmboviţa, acuzaţi de fraudă la Bacalaureat, rămân eliminaţi din examen. Ministerul Educaţiei menţine decizia, după ce echipa de control a finalizat ancheta. Concluzia a fost că, într-adevăr, pe lucrările celor doi erau două tipuri de scris. Tinerii au susţinut tot timpul că sunt nevinovaţi.
Eliminați de la Bacalaureat pe motiv că pe lucrările lor erau scrisuri diferite. Inspectoratul Școlar Dâmbovița: Copiii sunt nevinovați
Corpul de Control al ministrului Educaţiei face verificări la Dâmboviţa. Acolo, doi elevi au picat proba la Istorie a examenului de Bacalaureat după ce profesorul corector a considerat că pe lucrările lor sunt două scrisuri diferite. Inspectoratul Şcolar spune că dascălul nu este grafolog, aşa că nu e de competenţa lui o astfel de problemă. Cei doi elevi şi părinţii lor sunt hotărâţi să-şi caute dreptatea.

