egipt coronavirus
Amatorii de istorie antică și de arheologie, dar și turiștii au din nou acces la cele mai râvnite monumente: piramidele. Autoritățile egiptene au redeschis platoul Giza și Muzeul de Istorie, pentru prima oară după 3 luni.
Egiptul iese parțial din carantină și primește turiști, deși sunt raportate zilnic peste o mie de infectări cu SARS COV-2
Deşi încă mai înregistrează un număr ridicat de infectări cu SARS-COV-2 în fiecare zi, Egiptul a hotărât să iasă parţial din carantină. Se deschid restaurantele, sălile de sport sau teatrele, păstrând însă distanţa de siguranţă.

