În ultimii ani, MIG-urile 21 au decolat în misiuni de Poliție Aeriană din Baza 71 Aeriană și din Baza 86 Aeriană. De la Câmpia Turzii și de la Borcea. Două baze a căror istorie este strâns legată de cea a acestei aeronave. Oricând doi piloți și două avioane au fost mereu pregătite să decoleze pentru a apăra spațiul aerian al României. Și nu doar MIG-uri, ci și F-16, din 2019. Comandorul Călin Hulea, comandantul Bazei 71 Aeriană și generalul Cătălin Micloș sunt doi dintre cei pentru care MIG-ul 21 a fost un camarad ani la rând.
Pentru ca noi să fim în siguranță, pentru ca noi să ne putem vedea de viețile noastre fără griji în plus, oricând două aeronave sunt pregătite să decoleze pentru a intercepta orice avion, fie el civil sau militar, care intră neautorizat în spațiul aerian al României. Pentru asta, doi piloți și maiștri sunt în celula de alarmă.
Spectacol astăzi pe cerul României, ultimul oferit de MiG-ul 21. În urma unei decizii a CSAT, Forţele Aeriene au retras, după 61 de ani această aeronavă care a apărat cerul României. Iubit și contestat deopotrivă, avionul de luptă iese la pensie şi e înlocuit de aeronavele F16. Şase aeronave MiG-21 LanceR au decolat de la Câmpia Turzii şi de la Borcea către destinaţia finală, Baza Aeriană din Bacău.
Timp de 61 de ani, România și-a apărat cerul cu MiG-ul 21, iar pe 15 mai este ultima zi de zbor a aeronavelor de acest tip în spațiul aerian al României. Au fost peste 500 000 de ore în care MiG-urile au fost pregătite oricând să decoleze și au decolat pentru ca românii să fie în siguranță.