economisire pandemie
Românii au pus deoparte 59 de euro pe lună în 2020, cu 6% mai mult decât în 2019, fiind pe locul secund după rata de creştere, depăşiţi de cehi şi sârbi, ambii cu un avans de 9%, arată o analiză a Erste Group în regiune.
Financial Times: Europenii economisesc mai mult ca niciodată
Depozitele bancare înregistrează o creştere semnificativă în Europa, întrucât oamenii răspund la criza economică şi socială prin economisire. Acest lucru scade şansele ca relansarea economică să se bazeze pe un consum puternic, transmite Financial Times.

