Semnal de alarmă din partea medicilor! În ultimele 8 luni, 22 de copii cu meningită au ajuns la Spitalul de Pediatrie Sf. Maria din Iași. Și la Spitalul de Boli Infecțioase au fost internați 70 de pacienți cu această afecțiune.
Stare de urgență într-o localitate din vestul Kosovo. Cel puțin 1.500 de oameni au ajuns la spital după ce s-au otrăvit cu apa de la robinet. Deocamdată, aceasta este principala ipoteza.
Un studiu al cercetătorilor britanici clasifică după tipul de simptome cât de gravă este situația bolnavuluii COVID-19. Din analiza specialiştillor au fost identificate șase tipuri de COVID-19, cu ajutorul unei aplicaţii în care 1.600 de persoane infectate au raportat cu regularitate simptomele. Despre toate acestea a vorbit medicul Virgil Musta, de la Spitalul „Victor Babeş" din Timişoara.