dubla crima onesti
Gheorghe Moroșan, criminalul care a ucis doi muncitori pe care i-a ținut ostatici în balconul unui bloc din Onești, a fost condamnat definitiv la 37 de ani și 4 luni închisoare, pedeapsa fiind redusă la maximul general de 30 de ani. Atenție, urmează detalii care vă pot afecta emoțional!
Trei foști șefi din Poliție vor fi reaudiați în cazul dublei crime din Onești
În cazul dublei crime din Oneşti vor fi audiaţi din nou trei foşti şefi din Inspectoratul Judeţean Bacău şi Poliţia Oneşti. Procurorii au nevoie de alte lămuriri despre modul în care s-a derulat intervenţia şi de ce, timp de câteva ore, nu s-a putut preveni uciderea a doi oameni. O parte din explicaţie ar putea veni dintr-un document extrem de important - Raportul Direcţiei de Control intern al IGPR, din care reies deficienţe legate de procedurile de intervenţie.
Gheorghe Moroşan ar putea sta 30 de ani în închisoare. Ce vor procurorii în cazul dublei crime de la Onești
Gheorghe Moroşan, presupusul autor al dublei crime de la Onești, este la un pas de condamnare. Astăzi a avut loc ultimul termen de judecată la Tribunalul Bacău și procurorii cer zeci de ani de închisoare pentru Moroșan. În fața judecătorilor, el și-a susținut și azi nevinovăția și a făcut declarații halucinante. Marius Popescu are mai multe informații.
Erorile în lanț de la Onești au dus la moartea celor doi muncitori. Fragmente din mărturiile polițiștilor participanți la intervenție
"M-a hăcuit!". Acestea au fost ultimele cuvinte, adresate polițiștilor, de către una dintre victimele lui Moroșan, criminalul din Onești. Atât a mai putut să spună bărbatul înjunghiat mortal de agresorul său în momentul în care, în sfârșit, polițiștii au reușit să intre în apartamentul în care Moroșan își ținea ostatice victimele. Fragmente din mărturiile polițiștilor participanți la intervenția din Onești cât și mărturia soției lui Gheorghe Moroșan, în EXCLUSIVITATE. Din declarațiile unora dintre polițiști reiese lipsa de pregătire dar și de dotare a unor oamnei ai legii care ar fi trebuit să fie mult mai eficienți. Așa cum cred chiar și șefii lor de la Inspectotaul General al Poliției.

