dsp gorj
Şeful Inspecţiei de Sănătate Publică Gorj, bolnav de COVID, a murit după ce sistemul de ventilație al ambulanței care îl transporta la București s-a defectat pe drum. Echipajul medical a oprit la spitalul de urgență din Râmnicu Vâlcea, unde bolnavul a decedat după câteva ore.
Focar de coronavirus la un șantier din Gorj: 14 muncitori confirmați
DSP Gorj închide un șantier din comuna Turcinești, după confirmarea a 14 de cazuri de COVID-19 la muncitori.
Viciu de informare la DSP Gorj în cazul coronavirusului. Directorul a fost demis și are dosar penal
Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Nelu Tătăru, a anunțat vineri că a fost descoperit un viciu de informare la Gorj, unde Direcția de Sănătate Publică nu a transmis informațiile corect referitoare la primul caz de coronavirus din România. Astfel s-a decis demiterea directorului executiv de la DSP Gorj pentru nerespectarea procedurilor şi legislaţiei în vigoare privind instituirea măsurii de carantină. Pe numele său a fost deschis dosar penal pentru neglijență în serviciu.

