droguri pe plaja
Ancheta internă a Poliției Române declanșată la Serviciul de combatere a criminalității Tulcea a confirmat dezvăluirile făcute de jurnaliștii TVR în scandalul “cocaină în Marea Neagră”. Aproape o tonă de droguri a fost pierdută din cauza lipsei de reacție a poliției, după ce s-a aflat de existența unei dube încarcate cu cocaină pe drumul ce leagă Constanța de Tulcea. Acum, cel considerat vinovat va raspunde cel mai probabil și penal.
Anchetă la Tulcea, după ce polițiștii au "pierdut" o tonă de cocaină! Ce s-a întâmplat după ce doi civili au descoperit drogurile ascunse într-o dubă
Șefii IGP trebuie să afle toate detaliile despre această misiune ratată: o dubă plină de droguri, care a stat în parcarea unei societăți comerciale, a fost găsită de doi civili. Aceștia au anunțat poliția. Oamenii legii nu au acționat însă la timp.
Cum se pierde o tonă de cocaină. Polițiștii nu au intervenit la timp pentru a face o captură uriașă de droguri
Cum au reuşit poliţiştii şi procurorii să piardă o cantitate mare de droguri, deşi fuseseră anunţaţi că se află o dubă plină de stupefiante în judeţul Tulcea? Întrebarea s-a născut odată cu apariţia în spaţiul public a rechizitoriului întocmit de procurorii de la DIICOT Tulcea, în legătură cu trimiterea în judecată a celor doi cetăţeni sârbi suspectaţi în dosarul "Cocaină pe Marea Neagră". În acest caz, autorităţile au fost norocoase că marea le-a livrat cocaina pe plaja de la Sfântu Gheorghe. Voci din poliţie spun că ar fi fost vorba de o lipsă de organizare şi de comunicare.
Dosar Cocaina din Marea Neagră: Un paznic a descuiat vehiculul cu droguri cu o cheie uitată pe roată
Rechizitoriul procurorilor DIICOT din dosarul privind cocaina de la Constanța arată că cei doi cetățeni sârbi arestați au fost descoperiți după ce unul a uitat cheia autoutilitarei încărcate cu 30 de pachete de droguri pe roată, iar martorii au descuiat vehiculul și au alertat autoritățile, conform Mediafax.

