Dr Radu Ţincu
România atinge un nou record nedorit. Avem cel mai mare număr de pacienţi la Terapie Intensivă de la debutul pandemiei: peste 1.300. Cei în stare gravă au mare noroc dacă mai prind un loc liber la ATI. În Craiova, doi bolnavi s-au stins la Unitatea de Primiri Urgenţe. În toată ţara, peste 140 de oameni au murit în ultima zi. Situaţia e gravă, mai ales că tulpina britanică a virusului se răspândeşte rapid.
Dr. Radu Țincu: Pandemia nu este stăpânită, iar în acest ritm, în 10 zile epuizăm capacitatea de la ATI. Va trebui să luăm în considerare carantina
România înregistrează și astăzi un record negativ, atât la numărul de cazuri noi de infectare cu SARS COV-2, 6481, cât şi la terapie intensivă, peste 860. În București a fost depășit pragul de 1000 de cazuri zilnice. Radu Țincu, medic primar în secția ATI de la Spitalul Floreasca, a declarat la TVR că, dacă am merge în acest ritm, într-o săptămână, zece zile epuizăm capacitatea de terapie intensivă a României. Medicul atrage atenția că, dacă măsurile nu vor reuși să stăpânească transmiterea în comunitate, va trebui să luăm în considerare carantina.
Consumul de băuturi energizante, un pericol pentru tineri. Dr. Radu Ţincu: Ei pot dezvolta anumite aritmii cardiace
Guvernul propune un proiect care încearcă limitarea consumului de băuturi energizante. Documentul pus în dezbatere publică prevede că vânzarea băuturilor energizante să fie interzisă minorilor în anumite spații: spitale, şcoli, dar și în automatele cu diverse produse.

