Aplicaţia care salvează vieţi. Diana Stoica, iniţiatoarea proiectului Donorium: „Ideea ne-a venit după Colectiv”
2% dintre români aleg să doneze sânge pentru semenii aflaţi în necaz. În tot acest timp, statul bate pasul pe loc şi în acest domeniu, chiar dacă e conştient de aceste cifre. Soluţia a venit de la opt tineri care au creat o aplicaţie pentru smartphone-uri prin care oamenii sunt motivaţi să doneze sânge. În momentul în care un pacient are nevoie de sânge, cei care şi-au instalat aplicaţia primesc o notificare.
6 December 2018, 13:02