donare de organe
Transplantul înseamnă viață. Chiar și atunci când durerea pierderii unui copil îi împietrește pe părinți. La Cluj, o mamă și un tată și-au pierdut fiica de 15 ani în urma unui accident. Dar au găsit puterea de a dona organele ei. Și astfel fata lor a devenit înger salvator pentru trei copii grav bolnavi, care au de acum ficat și rinichi sănătoși. Și șansa să crească și să aibă o viață normală.
O fetiţă de 15 ani, decedată în accident, a salvat viaţa a trei copii prin donarea de organe
O fetiţă de 15 ani, care a murit în urma unui accident rutier, a salvat viaţa a trei copii, în urma unor transplanturi de organe.
Prima prelevare de cord la Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central ''Dr. Carol Davila''
Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central ''Dr. Carol Davila'' (SUUMC) a realizat, vineri, prima prelevare de cord din istoria sa medicală în Programul Naţional de Transplant, procedură care s-a derulat în cadrul protocolului de prelevare multi-organ şi multi-ţesut.
Ficatul, rinichii și plămânii unui tânăr de 25 de ani au salvat mai multe vieți omenești
Trei vieți au fost salvate de moartea unui tânăr de 25 de ani. Intervenția chirurgicală de la Sibiu a fost complexă, cu atât mai mult cu cât s-a desfășurat în pandemie.
Patru vieţi salvate după o prelevare de organe la Spitalul Judeţean din Oradea
Familia unui bărbat de 40 de ani din Oradea, care a intrat în moarte cerebrală după un atac vascular, şi-a dat acordul ca organele lui să fie prelevate. Prin gestul lor, patru oameni pot visa la o nouă viaţă. Este a şasea prelevare de organe realizată într-o singură lună, la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea.
Iaşi. Un copil de 10 ani, aflat în moarte cerebrală, a salvat 5 vieţi
Moartea unui copil de numai zece ani a dat şanse la viaţă altor cinci copii. Familia a acceptat să doneze organele fiului lor, intrat în moarte cerebrală la Iaşi, după ce i s-a rupt un vas de sânge de la creier. E un maraton pentru viaţă în sistemul de transplant, în care tocmai a fost şi o premieră.
Cinci vieți salvate de un adolescent aflat în moarte cerebrală
Prima donare de organe din acest an la Iaşi. Au fost prelevate de la un adolescent de 15 ani, aflat în moarte cerebrală. Băiatul suferise un anevrism cerebral, iar părinții au fost de acord ca organele fiului lor să fie donate. Gestul lor extraordinar va duce la salvarea a cinci vieți.
Viaţa pe liste de aşteptare. Sute de vieţi se pierd pentru că nu există donatori de organe
Una din 5 familii refuză prelevarea în cazul rudelor aflate în moarte cerebrală. Neregulile care au ieşit la iveală în ultimii ani i-au făcut pe mulţi români să nu își mai dea așa ușor acceptul. În acest timp, mii de pacienţi se află pe listele de aşteptare.
A dăruit viaţă în aşteptarea unei noi vieţi. O tânără însărcinată a acceptat ca organele soțului să fie donate
O poveste tulburătoare ne arată încă o dată cum o tragedie poate fi transfigurată în lumină şi speranţă. O tânără care aştepta alături de jumătatea sa venirea pe lume a pruncului iubit şi-a pierdut soţul. Dar a ales ca viitorul tată să trăiască prin alţi oameni, dincolo de moarte. Soţia a acceptat ca organele lui să fie donate pentru bolnavii care aşteaptă cu înfrigurare şansa unei noi vieţi. Doi oameni au primit astfel lumina nepreţuită a ochilor.

