Vremea va fi caniculară în Capitală, în următoarele zile, cu temperaturi maxime de 37 de grade Celsius şi disconfort termic accentuat, conform prognozei speciale emise luni de Administraţia Naţională de Meteorologie pentru municipiul Bucureşti.
În București vremea va fi călduroasă luni, caniculară după-amiaza, când disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.