Președintele PSD, Marcel Ciolacu, declară că guvernul Florin Cîțu „este deja născut mort” și precizează că parlamentarii social-democrați nu vor vota niciodată un astfel de executiv: „Ați venit să prăduiți cât de mult puteți. Sunteți o rușine națională”.