Principesa Maria a vizitat deţinuţii de la Jilava, care se califică ajutaţi de Organizaţia Umanitară Concordia

La Penitenciarul Jilava, peste 50 la sută dintre deţinuţi merg la bibliotecă sau învaţă câte o meserie. Coordonatorul revistei închisorii, numită parcă ironic, "Cuget liber", a absolvit trei facultăți. Majoritatea colegilor săi însă abia acum se pregătesc pentru o meserie: tâmplari, instructori de fitness sau agenți de curățenie. Jilava și-a căpătat statut de închisoare "deschisă", deşi sunt acolo şi deţinuţi cu pedepse pe viaţă: detenţia lor e ceva mai blândă pentru că s-au comportat bine după gratii. Au tot timpul uşile camerelor deschise, iar ei sunt numărați doar la masă.

Ministerul Justiției pregătește compensații pentru actualii sau foștii deținuți din cauza condițiilor improprii din penitenciare

Este vorba de cei care consideră că au fost închiși în condiții necorespunzătoare în penitenciarele din România. Chiar și urmașii foștilor deținuți vor beneficia de anumite sume de bani, se arată în proiectul de lege al Ministerului Justiției, obținut din surse sindicale. Și una dintre sumele propuse în proiect este de 5 lei pe zi.

Probleme din cauza pușcăriilor golite. Șefii penitenciarelor spun că ar fi mai puține recidive dacă am avea mai mulți consilieri de probațiune

Peste 14 mii de deţinuti au ieşit din închisori pe baza legii recursului compensatoriu, iar cei mai multi, 11 mii, au fost eliberați condiționat. Din păcate, unii dintre ei au făcut din nou infracțiuni grave, au atacat oameni nevinovaţi şi au speriat comunităţi întregi. Reprezentanţii penitenciarelor spun că mulți dintre foștii deținuți recidivează şi pentru că nu sunt monitorizati şi îndrumaţi de consilierii de probațiune care sunt mult prea puţin. Dincolo de statistici și controverse legate de numărul celor care au au ieșit mai devreme din închisori, condițiile din celule rămân neschimbate. Poate doar câțiva centimetri în plus câștigați.

Tensiuni după eliberarea deținuților. Opoziţia şi societatea civilă cer abrogarea Legii recursului compensatoriu

Recentele infracțiuni comise de recidiviști au pus pe jar societatea civilă, dar și Opoziția. Cer abrogarea Legii recursului compensatoriu, în baza căreia 13 mii de infractori au fost eliberați înainte de termen. Tensiunea a escaladat la prânz, când sediul Ministerului Justiției a fost vandalizat de două persoane. În apărarea lui, ministrul Justiției spune că legea este moștenirea guvernării tehnocrate.

Ultima Oră

Cele mai citite