deţinuţi
La Penitenciarul Jilava, peste 50 la sută dintre deţinuţi merg la bibliotecă sau învaţă câte o meserie. Coordonatorul revistei închisorii, numită parcă ironic, "Cuget liber", a absolvit trei facultăți. Majoritatea colegilor săi însă abia acum se pregătesc pentru o meserie: tâmplari, instructori de fitness sau agenți de curățenie. Jilava și-a căpătat statut de închisoare "deschisă", deşi sunt acolo şi deţinuţi cu pedepse pe viaţă: detenţia lor e ceva mai blândă pentru că s-au comportat bine după gratii. Au tot timpul uşile camerelor deschise, iar ei sunt numărați doar la masă.
1800 de criminali au fost eliberați mai devreme. Potrivit Ministerului Justiției, aceștia au beneficiat de recursul compensatoriu
Peste 16.000 de deținuți, dintre care peste 1800 de criminali, au fost eliberați mai devreme ca urmare a legii recursului compensatoriu. Sunt ultimele informații funizate de Ministerul Justiției. Fostul ministru Tudorel Toader dă vina pe predecesorul său, Raluca Prună, și pe deputați.
Mită la penitenciarul din Bacău. Un angajat le promitea deținuților ajutor pentru evaluări pozitive, permisii ori telefoane, în schimbul unor sume de bani
Un angajat al penitenciarului din Bacău este cercetat pentru trafic de influență și luare de mită. Agentul le promitea deţinuților ajutor pentru evaluări pozitive, permisii ori telefoane. Le cerea bani pentru sprijin: o zi petrecută în afara penitenciarului îl costa pe deținut 200 de euro.
Statul cheltuiește 5180 de lei pe lună pentru un deținut și doar 3500 de lei pentru un copil orfan din centrele de plasament
Aproape 5.200 de lei pe lună - atât cheltuiește statul pentru fiecare condamnat care ajunge la închisoare. Banii asigură cazarea, mâncarea, transportul și paza, dar și plata personalului care se ocupă de deținuți. Suma o depășește cu mult pe cea alocată, de exemplu, pentru copiii orfani din centrele de plasament.
Ministerul Justiției pregătește compensații pentru actualii sau foștii deținuți din cauza condițiilor improprii din penitenciare
Este vorba de cei care consideră că au fost închiși în condiții necorespunzătoare în penitenciarele din România. Chiar și urmașii foștilor deținuți vor beneficia de anumite sume de bani, se arată în proiectul de lege al Ministerului Justiției, obținut din surse sindicale. Și una dintre sumele propuse în proiect este de 5 lei pe zi.
Probleme din cauza pușcăriilor golite. Șefii penitenciarelor spun că ar fi mai puține recidive dacă am avea mai mulți consilieri de probațiune
Peste 14 mii de deţinuti au ieşit din închisori pe baza legii recursului compensatoriu, iar cei mai multi, 11 mii, au fost eliberați condiționat. Din păcate, unii dintre ei au făcut din nou infracțiuni grave, au atacat oameni nevinovaţi şi au speriat comunităţi întregi. Reprezentanţii penitenciarelor spun că mulți dintre foștii deținuți recidivează şi pentru că nu sunt monitorizati şi îndrumaţi de consilierii de probațiune care sunt mult prea puţin. Dincolo de statistici și controverse legate de numărul celor care au au ieșit mai devreme din închisori, condițiile din celule rămân neschimbate. Poate doar câțiva centimetri în plus câștigați.
Tensiuni după eliberarea deținuților. Opoziţia şi societatea civilă cer abrogarea Legii recursului compensatoriu
Recentele infracțiuni comise de recidiviști au pus pe jar societatea civilă, dar și Opoziția. Cer abrogarea Legii recursului compensatoriu, în baza căreia 13 mii de infractori au fost eliberați înainte de termen. Tensiunea a escaladat la prânz, când sediul Ministerului Justiției a fost vandalizat de două persoane. În apărarea lui, ministrul Justiției spune că legea este moștenirea guvernării tehnocrate.
Crăciunul, sărbătorit în celulă. Deținutele unei închisori din Rio au organizat spectacole de colinde și scenete de teatru
Spiritul Crăciunului atinge pe toată lumea, oriunde s-ar afla. Este şi cazul femeilor dintr-o închisoare braziliană, care au transformat detenţia într-un altfel de tărâm şi chiar au organizat spectacole de sărbători.
Noi proteste ale angajaților din închisorile din România. Ei cer demisia ministrului Justiției
Sindicaliștii de la penitenciarele din Bacău, Târgu Ocna și Iași au ieșit în stradă. Principala revendicare a angajațior din penitenciare este demisia ministrului Justiției, Tudorel Toader.

