A nins în București: Pe străzi, coloane de mașini. Pe trotuare, bălți și ghețuș

A nins în București câteva ore, iar bulevardele și trotuarele s-au transformat într-un adevărat coșmar pentru șoferi și pietoni. Dimineață a fost cel mai greu: mașinile au stat în coloane zeci de minute. Iar cei care au ales mersul pe jos s-au simțit că la o probă de triatlon tipic românesc: au sărit peste bălți, au înotat în zloată și au alunecat pe zăpadă.

Strat de zăpadă de un centimetru pe străzi, haos în Capitală. Amenzi pentru firmele de deszăpezire. Ger în mai multe regiuni din țară

O ninsoare modestă a fost suficientă ca să dea peste cap tot traficul din Capitală azi dimineață. Majoritatea străzilor erau acoperite cu gheață și cu un strat subțire de zăpadă. Toate firmele care ar fi trebuit să se ocupe de deszăpezire au fost amendate. În alte orașe din țară precum Miercurea Ciuc, Craiova sau Constanța, frigul a fost cel care le-a creat probleme oamenilor.

Maşinile parcate la întâmplare au încurcat circulaţia şi deszăpezirea, în Bucureşti

Escaladă pe munţii de zăpadă urbani şi slalom printre maşinile tupeiştilor. De asta au avut parte astăzi bucureştenii care au vrut să ajungă la serviciu cu autobuzele sau tramvaiele. Traficul a fost infernal pe anumite bulevarde care nu putut fi curăţate din cauza maşinilor parcate după bunul plac. Pe multe străzi lăturalnice, stratul de zăpadă încă e consistent. Iar de trotuare curăţate nici nu poate fi vorba.

Ultima Oră

Cele mai citite