Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, verifică modul în care s-a făcut deszăpezirea în sectoare, dacă planul a existat și în realitate
Modul în care s-a făcut deszăpezirea în sectoarele Capitalei ajunge sub lupa primarului general, care a cerut verificări. Ciprian Ciucu vrea să afle dacă planul de pe hârtie cu utilaje, lucrători și materiale aniderapante a existat și în realitate, la intervenții.
Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, susține că numărul utilajelor și al muncitorilor care au fost pe teren de când a început să ningă și până în prezent nu ar corespunde cu cel din hârtii.
Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Primăriile de sector, deși au declarat inițial că intervin cu 380 de utilaje, ar fi intervenit doar cu 300, au spus inițial că lucrează cu 2.800 de muncitori, dar pe teren ar fi fost doar 1.750 și, mai mult decât atât, au spus că vor împrăștia 18.600 de tone de antiderapant, dar, de fapt, ar fi dat doar cu 8.400.
Diferențele reies chiar din centralizarea oficială a datelor făcute publice în ultimele zile de Primăria Capitalei. Edilul general le-a cerut polițiștilor locali din subordine să facă verificări.
Poliția Locală a Municipiului București continuă cercetările și, dacă se confirmă, vor trebui să fie amendați. Ce trebuie să știți e că principala responsabilitate a deszăpezirii o au primarii de sector. Și ei înșiși trebuie să facă controale, să verifice dacă operatorii de la salubrizare au suficiente utilaje în bază, a scris Ciprian Ciucu pe Facebook.
Primăria Sectorului 1 este singura care va rezilia contractul cu operatorul de salubrizare. Reprezentanții sectoarelor 5, 4, 3 și 2, care au răspuns apelurilor Știrilor TVR, resping acuzațiile primarului general. Ba, mai mult decât atât, aceștia susțin că acțiunile de deszăpezire au mers șnur.
Bogdan Cotigă, purtător de cuvânt, Primăria Sectorului 3: Nu este adevărat. Ce interes ar avea o primărie care are o direcție de salubritate să raporteze astfel de falsuri? Mă refer la faptul că Primăria Sectorului 3 nu face aceste servicii cu o societate privată.
Pentru locuitori contează în primul rând rezultatul.
- De ieri, de când nu mai ninge și se poate interveni, nu a venit nimeni de la administrația locală ca să degajeze drumul.
- Plătim taxe ca ei să își facă treaba, dar nu și-o fac.
Dragoș Dincă, prof. univ. Administrație Publică, SNSPA: Cetățenii dau vina pe autoritățile locale, autoritățile locale dau vina pe mașinile parcate și, mai mult, autoritățile locale se acuză unele pe altele pentru lipsa de acțiune. Adevărul este probabil undeva la mijloc: fiecare a făcut mai puțin decât și-a asumat și mai puțin decât a anunțat.
Potrivit meteorologilor, în București, stratul de zăpadă a depășit 40 de cm.

