EXCLUSIV Două statui din piatră, cioplite în urmă cu peste 650 de ani, au fost descoperite la Oradea
Două statui din piatră, cioplite în urmă cu peste 650 de ani, au fost descoperite în timpul lucrărilor de restaurare din Cetatea Oradea. Specialiștii spun că ar fi fost parte din altarul fostei catedrale gotice. Lăcașul de cult a fost celebru secole de-a rândul, dar după anul 1556, când în oraș a fost adoptată Reforma, a fost abandonat și apoi, demolat. Sunt primele sculpturi găsite în cetatea și care îi reprezintă pe apostoli.
29 November 2024, 19:07