România depinde de forța de muncă din Asia, însă procesul de angajare durează și un an

Piaţa muncii de la noi e tot mai dependă de forţa de muncă străină. La finalul anului trecut România a avut un deficit de forţă de muncă de peste 600 de mii de oameni. Şi deşi jumătate din ele sunt pentru persoane care au studii primare ori gimnaziale, românii nu se înghesuie să le ocupe. În consecinţă, angajatorii sunt nevoiţi să îşi caute muncitori în special de pe piaţa muncii asiatică. Şi chiar dacă acolo au de unde alege, statul le pune beţe în roate. Din cauza procedurilor tot mai greoaie care sunt în domeniu, întregul proces de angajare a ajuns să dureze chiar şi un an, dublu faţă de acum 5 ani.

Rusia vrea migranţi pentru a atenua deficitul de forţă de muncă

Rusia vrea să extindă sursele de muncitori migranţi dincolo de fostele republici sovietice către ţările din Asia, inclusiv Myanmar, a anunţat marţi agenţia rusă de presă Interfax, citând declaraţia ministrului Economiei, Maxim Reshetnikov, transmite Reuters.

Ultima Oră

Cele mai citite