România depinde de forța de muncă din Asia, însă procesul de angajare durează și un an
Piaţa muncii de la noi e tot mai dependentă de forţa de muncă străină. La finalul anului trecut România a avut un deficit de forţă de muncă de peste 600 de mii de oameni. Şi, deşi jumătate din ele sunt pentru persoane care au studii primare ori gimnaziale, românii nu se înghesuie să le ocupe. În consecinţă, angajatorii sunt nevoiţi să îşi caute muncitori în special de pe piaţa muncii asiatică. Şi chiar dacă acolo au de unde alege, statul le pune beţe în roate. Din cauza procedurilor tot mai greoaie care sunt în domeniu, întregul proces de angajare a ajuns să dureze chiar şi un an, dublu faţă de acum 5 ani.
Îi găsim în bucătăriile din restaurante, servind la mese, inclusiv la terase, pe șantierele unde se ridică blocuri, se repară drumuri, se construiesc autostrăzi, dar și în trafic, livrând mâncarea.
În jur de 140 de mii de străini lucrează în România. Antreprenorii spun însă că e nevoie de cel puțin jumătate de milion de astfel de angajați ca să acopere criza forței de muncă în toate domeniile.
Răzvan Popa, director companie de construcții: “În România e un paradox: întotdeauna când avem de lucru, nu avem oameni, când avem oameni nu avem de lucru. Trăim o permanentă căutare a forţei de muncă. Suntem undeva la minus 100, ceea ce însemnă pentru companie 50% deficit de fiecare dată.”
Chiar dacă Asia este o pepinieră de forţă de muncă pentru întreaga lume, România are nevoie de un an ca să aducă angajaţi de pe acest continent. Mulţi nici nu mai ajung la noi pentru că între timp sunt recrutaţi de alte ţări, care nu oferă neapărat salarii mai bune.
De asta a venit în România şi Kavindu, acum aproape 6 ani. Este bucătar la un restaurant din Bucureşti. Între timp i s-a alăturat şi soţia. Dar acasă, în Sri Lanka, şi-a lăsat părinţii. “Este singura ţară care asigură şi mâncare, şi cazare, şi transport” – spune el.
Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă din România cere autorităţilor şi acreditarea agenţiilor care aduc aceşti angajaţi.
Cei mai mulți străini care muncesc la noi în ţară sunt din Nepal, Sri Lanka, Turcia și India, iar domeniile în care activează cu preponderență sunt producția, construcții, comerțul, HoReCa.
Pentru 2025 Guvernul a stabilit un contingent de 100.000 de lucrători străini nou – admişi pe piaţa forţei de muncă din România.

